تلاوت به قصد اثرگذاری باشد نه آوازخوانی

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای هدف از تلاوت مطلوب را اثرگذاری آن بر مخاطب دانستند و فرمودند: در این نوع تلاوت، از همان ابتدا باید نیت‌تان اثرگذاری بر مخاطب باشد كه در این حالت باید خود قاری اول از همه، از خواندن قرآن تأثیر بپذیرد.

1402/01/04
|
16:52

رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در اولین روز ماه مبارك رمضان و در محفل نورانی انس با قرآن كه با حضور شماری از قاریان و اساتید ممتاز و فعالان قرآنی برگزار شد، آمیخته شدن مجالس تلاوت قرآن با ترجمه و تفسیر آیات را برای انتقال مفاهیم و مضامین قرآنی به مستمعین و اثرگذاری بر آنها، ضروری خواندند و متخصصان و فعالان قرآنی را به تلاش برای یافتن شیوه‌های این مسئله مهم فراخواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با شكرگزاری به درگاه پروردگار كریم به‌خاطر برخورداری ایران از نعمت وجود قاریان فراوانِ برجسته، خوش‌خوان و صحیح‌خوان و آشنا با شیوه‌های خوب تلاوت گفتند: بر اساس گزارش‌ها، رشد شاخص قرآن در كشور بیشتر از همه شاخص‌ها است كه این امر مایه خرسندی عمیق است.

ایشان قاریان قرآن را به علت رساندن پیام خداوند به دل‌های مردم، دارای رسالت و مقامی برجسته و افتخارآمیز دانستند و افزودند: استماع و شنیدن قرآن، كاری واجب و لازمه ایمان به پروردگار و زمینه‌ساز جلب رحمت الهی است كه امكان تدبّر و تفكر در آیات الهی را هم فراهم می كند، بنابراین باید در كار تلاوت و استماع قرآن جدیت داشت.

رهبر انقلاب در همین زمینه به عموم مردم توصیه كردند به‌گونه‌ای عمل كنند كه هر روز حتی اگر شده یك صفحه از قرآن را بخوانند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آشنا نبودن مردم و مستعمین كشورمان با زبان قرآن را مانعی در درك مفاهیم قرآنی برشمردند و تأكید كردند: باید متخصصان و فعالان قرآنی برای این موضوع راههایی پیدا كنند تا مضامین عالی آیات نیز به گوش دل شنوندگان تلاوت برسد.

ایشان خاطرنشان كردند: باید همه مساجد به پایگاههای رواج تلاوت و استماع قرآن و ارائه تفسیر آیاتِ قرائت‌شده تبدیل شوند.

رهبر انقلاب اسلامی قرآن را كتاب حكمت و درس و زندگی خواندند و خاطر نشان كردند: قرآن مجید در همه عرصه‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی، حكومتی وحتی روابط بین‌الملل، مملو از تدبیر و حكمت است كه باید به آموختن و بكارگیری این دروس اهتمام جدی داشت كه خوشبختانه امروز همه زیرساخت‌های لازم برای این كار فراهم است.

رهبر انقلاب همچنین قاریان را به «تلاوت اثرگذار» توصیه كردند و گفتند: هدف از بعضی تلاوتها آوازخوانی است و همچنان‌كه در تلاوت برخی قاریان بیرونی مشاهده می‌شود، بیشتر به دنبال به رخ كشیدن لحن‌ها و شیوه‌های تلاوت بر شنوندگان خود از طریق بكارگیری موسیقی زیبا و فعال هستند كه این تلاوت، تلاوتِ مطلوب نیست.

ایشان هدف از تلاوت مطلوب را اثرگذاری آن بر مخاطب دانستند و گفتند: در این نوع تلاوت، از همان ابتدا باید نیت‌تان اثرگذاری بر مخاطب باشد كه در این حالت باید خود قاری اول از همه، از خواندن قرآن تأثیر بپذیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استفاده بجا و غیر افراطی از برخی شگردهای تلاوت قرآن را برای اثرگذاری بر مستمعین مناسب دانستند و با تاكید براینكه تلاوت قرآن هنری بزرگ و تركیبی است، خطاب به قاریان گفتند: توجه داشته باشید كه با هر لحنی تلاوت می‌كنید این كار را به قصد اثرگذاری بر شنونده انجام دهید.

در پایان این مراسم نماز مغرب و عشاء به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد.

دسترسی سریع