نامه ایران به شورای امنیت درباره اقدام دفاعی ایران

نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: متأسفانه، شورای امنیت در انجام وظایف خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی كوتاهی نموده و به رژیم اسرائیل اجازه داده تا خطوط قرمز و اصول اساسی حقوق بین‌الملل را زیر پا بگذارد.

1403/01/26
|
13:35

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای رسمی به دبیركل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام كرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به هرگونه تحریك نظامی بیشتر توسط رژیم اسرائیل، بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود برای دفاع و پاسخ شدید و مطابق قوانین بین‌الملل در برابر هرگونه تهدید یا تجاوز علیه مردم، امنیت ملی، منافع ملی، حاكمیت و تمامیت ارضی خود تاكید می‌كند.

متن كامل نامه امیرسعید ایروانی به این شرح است: متعاقب حملات مسلحانه رژیم اسرائیل به اماكن دیپلماتیك جمهوری اسلامی ایران در دمشق، پایتخت جمهوری عربی سوریه، كه منجر به شهادت هفت تن از مستشاران ارشد نظامی ایران شد، به اطلاع می‌رساند جمهوری اسلامی ایران در ساعات پایانی روز 13 آوریل 2024، مبادرت به انجام سلسله حملات نظامی به اهداف نظامی رژیم اسرائیل نموده است.

این اقدام در اجرای حق ذاتی جمهوری اسلامی ایران برای دفاع از خود كه ذیل ماده 51 منشور سازمان ملل متحد به صراحت آمده، و در پاسخ به تجاوزات نظامی مكرر رژیم اسرائیل، به ویژه حمله نظامی این رژیم در 1 آوریل 2024، كه در تناقض كامل با ماده 2 بند 4 منشور بود، اتخاذ شده است. متأسفانه، شورای امنیت سازمان ملل متحد در انجام وظایف خود در حفظ صلح و امنیت بین‌المللی كوتاهی نموده و به رژیم اسرائیل اجازه داده تا خطوط قرمز و اصول اساسی حقوق بین‌الملل را زیر پا بگذارد. چنین تخلفاتی موجب تشدید تنش‌ها در منطقه شده و صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر انداخته است.

جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یكی از اعضای مسئول سازمان ملل متحد، به اهداف و اصول مندرج ذیل منشور ملل متحد و حقوق بین‌الملل متعهد بوده و موضع ثابت خود را مبنی بر اینكه به دنبال تشدید تنش یا درگیری در منطقه نیست تاكید می‌نماید.

جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار نسبت به هرگونه تحریك نظامی بیشتر توسط رژیم اسرائیل، بر تعهد تزلزل‌ناپذیر خود برای دفاع و پاسخ شدید و مطابق قوانین بین‌الملل در برابر هرگونه تهدید یا تجاوز علیه مردم، امنیت ملی، منافع ملی، حاكمیت و تمامیت ارضی خود تاكید می‌كند.

جمهوری اسلامی ایران در صورت لزوم در استفاده از حق ذاتی خود در دفاع مشروع تردید نخواهد كرد. اگر رژیم اسرائیل مجدداً دست به هرگونه اقدام نظامی بزند، پاسخ ایران مطمئناً قوی‌تر و قاطع‌تر خواهد بود.

موجب امتنان خواهد بود چنانچه مكاتبه حاضر ثبت و به‌عنوان سند شورای امنیت توزیع گردد.

دسترسی سریع