برگزاری جشن‌های دهه كرامت در 201 نقطه از دنیا

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) با تشریح برنامه های دهه كرامت گفت: مراسم و جشن‌های میلاد باسعادت حضرت معصومه(س) و دهه كرامت در 201 نقطه از دنیا، برگزار می‌شود.

1403/02/16
|
16:02

حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد مشرف، معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) امروز(یكشنبه16 اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری تشریح برنامه های دهه كرامت با اشاره به اینكه شعار محوری دهه كرامت امسال عبارت «با شما سربلندیم» است، گفت: این شعار برگرفته از یكی از روایات منتسب به حضرت رضا(ع) است.

حجت‌الاسلام مشرف تصریح كرد: علاوه بر این شعاركه محور برنامه ها قرار گرفته است، دراستان قم نیز شعار «حضرت فاطمه معصومه(س)، بهترین دختر دنیا، الگوی عفاف و حجاب»، محوریت دارد.

وی ادامه داد: «خدمت كریمانه، مشاركت مردمی، اقتدار مردمی»، «امامزادگان پرچمداران جهاد تبیین و معرفت‌افزایی»، «امین ولایت، عزیز برادر»، «مساجد تراز اسلامی، خواستگاه والدین ولایی، شهیدان خدایی»، «مبارزه با ظالم، دفاع از مظلوم، زمینه‌ساز ظهور منجی»، «ماه امید، نشاط معنوی، زیارت عارفانه» و «خاندان موسی بن جعفر(ع)، الگوی خانواده ایمانی» از دیگر عناوین انتخاب شده برای روزهای دهه كرامت هستند.

رئیس ستاد آیین های فاطمی حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینكه تشكیل ستاد ملی تكریم دختران در دستور كار قرار دارد و در این ستاد، حرم بانوی كرامت دبیرخانه، پایگاه و راهبری برای كنشگران فرهنگی و اجتماعی در حوزه دختران و بانوان است، افزود: مراسم افتتاحیه دهه كرامت در قالب مراسم خطبه‌خوانی 20 اردیبهشت‌ماه ساعت 7:30 در شبستان امام خمینی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر مقام معظم رهبری و آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت حرم بانوی كرامت و مدیحه‌سرایی حاج عباس حیدرزاده و شعرخوانی مجید تال و مجری‌گری مهدی كلانترزاده برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی حرم بانوی كرامت تصریح كرد: مراسم جشنی نیز 20 اردیبهشت‌ماه در شب میلاد حضرت معصومه(س)، با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین میرباقری و مدیحه‌سرایی مجید بنی‌فاطمی در حرم بانوی كرامت برگزار می‌شود؛ 22 اردیبهشت‌ماه، صبح روز میلاد نیز مراسم دعای ندبه با سخنرانی حجت‌الاسلام رفیعی و ندبه‌خوانی محمدرضا طاهری برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام مشرف با بیان اینكه اجتماعات و جشن‌هایی برای تكریم دختران در حرم برگزار می‌شود، گفت: به عنوان نمونه عصر چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه 5 هزار نفر از دختران دانشجو سراسر كشور در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی كرامت در یك اجتماع حضور پیدا می‌كنند، در این مراسم حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان و مداحی حدادیان و شعرخوانی علیرضا برقعی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینكه یكشنبه 23 اردیبهشت‌ماه اجتماع دختران طلبه در حرم بانوی كرامت برگزار می‌شود، افزود: هم‌چنین اجتماع بانوان امدادرسان هلال احمر و اجتماعات سایر گروه‌ها و اصناف دیگر نیز در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه گفت: اعزام خادمان حرم حضرت معصومه(س) با عنوان سفیران كریمه امسال نیز مانند سال‌های گذشته انجام می‌شود تا فضای معنوی حرم بانوی كرامت را در قم، 25 شهر و 29 كشور نیز فراهم كرده و شخصیت ایشان را به مردم معرفی كنند.

حجت‌الاسلام مشرف با بیان اینكه در سراسر ایران در بقاع متبركه و مساجد نیز به مناسبت دهه كرامت جشن‌هایی برگزار می‌شود، گفت: در 201 نقطه در سراسر دنیا، مراسم و جشن‌های میلاد حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود. علاوه بر خطبه‌خوانی مراسم آغازین جشن‌های دهه كرامت، از روز شنبه 22 اردیبهشت‌ماه، هر روز مراسم خطبه خوانی با حضور گروه‌ها، اصناف و اقشار مختلف مردم در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می‌شود.

رئیس ستاد آیین های فاطمی حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینكه خطبه‌خوانی ویژه بانوان نیز با محوریت تكریم بانوان و دختران نیز در ایام دهه كرامت برگزار می‌شود، تصریح كرد: جشن تكلیف ویژه نومكلفان در سطح ملی با حضور دختران به تكلیف رسیده برگزار می‌شود تا آغازی برای عبادت و بندگی آنان در دهه كرامت باشد.

حجت‌الاسلام مشرف، برگزاری نشست علمی پژوهشی با موضوع زیارت و شخصیت‌شناسی حضرت معصومه(س)، كرسی تلاوت فاطمی با حضور قاریان برجسته ملی و بین‌المللی، برگزاری مسابقه قرآنی ویژه بانوان، تجلیل از بانوان حافظ قرآن و اجتماع بانوان بین‌الملل برای زبان‌های مختلف را از دیگر برنامه‌های دهه كرامت معرفی كرد.

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) افزود: در حوزه رسانه نیز تولیدات رسانه‌ای در شبكه‌های ملی نیز پخش می‌شود؛ در شامگاه 20 اردیبهشت‌ماه در اعتاب مقدسه، بقاع متبركه و مساجد سراسر كشور، قرائت سراسری زیارتنامه حضرت معصومه(س) انجام می‌شود؛ جمعه 21 اردیبهشت‌ماه در سالروز میلاد حضرت معصومه(س)، شخصیت بانوی كریمه توسط ائمه جمعه سراسر كشور در خطبه‌های نماز جمعه انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام مشرف با بیان اینكه محفل ادبی شعر ویژه بانوان نیز در ایام دهه كرامت برگزار می‌شود، گفت: برنامه‌های ویژه كودكان و نوجوانان نیز امسال با قوت بیشتری انجام می‌شود و در سالروز میلاد حضرت معصومه(س)، هدیه‌ای از متبركات حرم به دختران زائر اهدا می‌شود، هم‌چنین موزه فاطمی در روز میلاد نیز به صورت رایگان و در سایر روزهای دهه كرامت نیم بها پذیرای بازدید كنندگان است.

دسترسی سریع