سید ابوالقاسم غضنفری

حوزه تخصصی: ادبیات عرب

.

بسم الله الرحمن الرحیم
سید ابوالقاسم غضنفری متولد، بزرگ شده و ساكن در شهر مقدس قم هستم. در سال 1351 در خانواده ای روحانی و اهل فضیلت به دنیا آمدم.
پدرم اهل شهر عالم پرور خوانسار است و پدر ایشان مرحوم آیت الله سید محمد تقی غضنفری خوانساری، دوست و هم بحث مرحوم آیت الله العظمی سید محمد تقی اسدی خوانساری (صاحب نماز باران) بود. به گفته ی برخی بزرگان، ایشان اولین نماز جمعه در دهه های اخیر در كشور را در خوانسار بنیان گذاشت.
تحصیلات اینجانب از ابتدا تا پایان كارشناسی ارشد رشته ی ادبیات عرب در سال 1376، بدون توقف در زادگاهم شهر قم بود. در اوایل دوره دانشگاه با یكی از اساتید قرآن كه جلساتی را اداره می كرد آشنا شدم و به دلیل علاقه ی وافر به فعالیت های قرآنی، به طور مرتب در این جلسات شركت می كردم و از محضر استاد خویش در زمینه های مختلف قرآنی بهره های فراوان بردم (فجزاه الله خیر الجزاء).
از اوان خردسالی به فعالیتهای هنری نیز علاقه مند بودم تا اینكه بالاخره در زمینه ی خوشنویسی در رشته ی نستعلیق موفق به كسب مدارج رسمی انجمن خوشنویسان ایران شدم.
كارم در رادیو معارف را پس از گذراندن دوره ی خدمت سربازی از سال 1379 آغاز كردم. تا حدود پنج سال عمده فعالیت من در رادیو سردبیری و تهیه كنندگی برنامه سخنرانی بود كه هر روز به جز جمعه ها روی آنتن رادیو می رفت.
پس از آن به عنوان تهیه كننده ی پخش نیز به فعالیت پرداختم و تا كنون نیز این فعالیت ادامه دارد.
در طول سالهای گذشته سردبیری، تهیه كنندگی و نویسندگی برنامه های روتین و ویژه برنامه های مناسبتی گوناگون را بر عهده داشته ام كه شماری از این برنامه ها به صورت زنده از رادیو پخش شد.
از جمله این برنامه ها میتوان از این موارد یاد كرد:
وی‍ژه برنامه ی زنده ی تا چشمه ی غدیر ( دهه ولایت)
وی‍ژه برنامه ی زنده ی سحر خیزان (سحرهای ماه مبار رمضان)
مسابقه ی زنده ی رادیویی كیمیا
مجموعه برنامه طلوع دانش با موضوع بررسی تاریخ علوم اسلامی (بیش از 200 برنامه تا كنون پخش شده است)
مجموعه برنامه ندای وحدت با موضوع وحدت امت اسلامی (حدود 100 برنامه)
ویژه برنامه یاد استاد به مناسبت شهادت استاد مطهری
مجموعه برنامه ی در سایه سار مهر با موضوع تعلیم و تربیت در آثار استاد شهید مطهری با همكاری بنیاد علمی و فرهنگی استاد مطهری
وی‍ژه برنامه های زنده و تولیدی موالید و وفیات معصومین اطهار علیهم صلوات الله و اعیاد و مناسبت های مختلف
مجموعه برنامه ی بیراهه با موضوع فرقه وهابیت كه هم اكنون به تهییه كنندگی سایر همكاران در حال تولید و پخش است
در برخی برنامه ها نیز به عنوان كارشناس معرفی كتاب حضور داشته ام
در طول سالیان خدمت در رادیو معارف، بعضا اشتغالات دیگر نیز داشته ام كه تدریس در دانشگاه و ترجمه برخی كتب و مقالات از عربی به فارسی از آن جمله است.
در حال حاضر در كنار حضور در رادیو معارف، به ادامه ی تحصیل در مقطع دكتری اشتغال دارم.

دسترسی سریع